Еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД)/ Дружество с ограничена отговорност (ООД)
Дружество с ограничена отговорност / еднолично дружество с ограничена отговорност (ООД или ЕООД) се учредява от едно или повече лица, които отговарят за задълженията на дружеството с размера на дяловите си вноски в капитала на дружеството. Създава се въз основа на дружествен договор, който е в писмена форма и по преценка на съдружниците може да бъде нотариално заверен. Според последните изменения в Търговския закон минималния капитал за учредяване на ООД е 2 /два/ лева. Учредителите на този договор могат да бъдат физически или юридически лица. Дружеството се управлява от управител, който се назначава от съдружниците. Търговското дружество възниква, като правен субект с вписването му в Търговския регистър на Агенцията по вписванията. На вписване подлежат всички последващи промени на обстоятелствата на търговското дружество, както и неговото прекратяване.
Това е най-често срещаната и желана форма за регистрация на фирма в Българската търговска практика.
Разликата между ЕООД и ООД се изразява в броя на лицата, които притежават капитала на дружеството. При ЕООД (еднолично дружество с ограничена отговорност) собствеността на капитала е еднолична, вносителят на капитала е един. ЕООД може да се учреди от едно лице. За да се учреди нееднолично ООД (дружество с ограничена отговорност) учредителите трябва да са минимум две лица (физически или юридически лица), като няма изискване те да имат равни капиталови вноски.
· Съдружниците в ООД, съответно едноличният собственик в ЕООД, не отговарят пряко към кредиторите за задълженията на дружеството. Ако дружеството е обявено в несъстоятелност, съдружниците, съответно едноличният собственик, ще загубят само дружествения си дял в дружеството, т.е. те отговарят само до размера на своя дружествен дял.
· Минималният изискуем капитал е в размер на 2 лв., което значи, че са необходими минимални средства за учредяване на дружество. Съдружниците могат да увеличават капитала на дружеството. Възможно е и привличане на нови съдружници, които получават дружествен дял в дружеството.
Предимства:
- Съдружниците отговорят за задълженията си до размера на капитала,а дружеството с неговото имущество;
- Минималният изискуем капитал е в размер на 2 лв.;
- Възможност за учредяване на еднолично ООД, където едноличен собственик на капитала е едно и също лице;
- Печалба се облага с 10% корпоративен данък;
- Собствениците на ООД или ЕООД не довнасят осигуровки;
- Дивидентите се облагат с данък в размер на 5%.
Недостатъци:
- Началната регистрация на ООД/ЕООД в Търговски регистър се изискват повече разходи от тези за регистрация на ЕТ;
- ООД или ЕООД се заличават с ликвидация, като процедурата трае поне 6 месеца;
- Публичността е задължителна.
Какви са изисквания за наименование (фирма) на ООД/ЕООД?
Тази стъпка не е задължителна, като всеки може да запази име на фирма преди подаване на заявление за вписване.